DOLAR 13,5246-0.46%
EURO 15,4809-0.99%
ALTIN 789,91-0,67
BITCOIN 580183-1,34%
İstanbul

PARÇALI BULUTLU

06:50

İMSAK'A KALAN SÜRE

X
İşyerinde PCR Testi Zarurî mu, Test Yaptırmak İstemeyen İşten Çıkarılabilir mi?

İşyerinde PCR Testi Zarurî mu, Test Yaptırmak İstemeyen İşten Çıkarılabilir mi?

ABONE OL
Ocak 15, 2022 22:24
İşyerinde PCR Testi Zarurî mu, Test Yaptırmak İstemeyen İşten Çıkarılabilir mi?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı genelge yayımlayarak, aşı olmayan personellere PCR testi zaruriliği getirdi. Buna nazaran, patronlar haftada bir emekçilerden test yaptırmasını isteyebilecek. Pekala, test uygulaması mecburî mu, kimler test yaptıracak, çalışanın itiraz hakkı olacak mı, patron test yaptırmak istemeyen emekçiyi işten çıkartabilecek mi? Hürriyet’ten Noyan Doğan merak edilen soruları yanıtladı.

1- PCR testi mecburî mu oldu?

Patron, kovid-19 aşısı olmayan ve aşıları tamamlanmayan çalışanlardan 6 Eylül tarihinden itibaren haftada bir defa zarurî olarak PCR testi isteyebilecek.

2- Patron test istemeyebilir mi?

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığının genelgesinde, ‘zorunlu olarak haftada bir kere PCR testi yaptırmaları işyeri, patron tarafından istenebilecek’ diyor.

3- Test zaruriliği tüm çalışanları kapsıyor mu?

6 Eylül’den itibaren tüm mesleklerde çalışan personeller için patron zarurî test yaptırmasını isteyebilecek.

4- Hastalığı geçirenler de test yaptırmak zorunda mı?

Kovid-19 hastalığı sonrası bağışıklık kabul edilen müddet içerisinde bulunan çalışanlardan bu müddet içinde test istenmeyecek.

5- Personel tek doz da olsa aşı olsa da tekrar de test yaptıracak mı?

Tek doz aşı olsa da patron PCR testi isteyecek, zira aşıların tamamlanması gerekiyor.

6- Test uygulamasında patron nasıl bir yol izleyecek?

Öncelikle patron, çalışanının aşı olup olmadığını yahut aşılarını tamamlayıp tamamlamadığını ferdî dataların korunması kuralına nazaran çalışandan talep edecek ki, HES kodu ve aşı kartıyla bu durum esasen işyerlerinin çoğunluğunda talep edilebiliyor. Sonrasında patron, aşı olmamış ya da aşılarını tamamlamamış personelleri, işyerinde karşılaşabilecekleri risk ve önlemler konusunda yazılı olarak bilgilendirecek. Bu bilgilendirme sonrası patron, aşı olmayan çalışanlara, kovid-19 tanısı konması durumunda iş ve toplumsal güvenlik yasası açısından karşılaşacakları sonuçları da ayrıyeten bildirmekle yükümlü.

7- Patronun bilgilendirme yapmasındaki hedef ne?

Aşı olmayan çalışanların hem işyerini hem de öbür çalışanları tehlikeye atma riski bulunuyor. Ayrıyeten aşı olmayıp da hastalığa yakalanan çalışanı patronun çalıştırmayacağı, fiyat durumunda değişiklik olacağı hatta çalışanın iş mukavelesinin feshedilebileceğine yönelik konularda patronun çalışanı yazılı olarak bilgilendirmesi gerekiyor.

8- Test sonuçları kayıt altına alınacak mı?

Patron tüm test sonuçlarını gerekli süreçler yapılmak üzere kayıt altında tutacak.

9- Testler nerede yaptırılacak?

PCR testleri devlet hastanelerinde ve test yapan tüm sıhhat kurumlarında yaptırılabilecek. Test süreci işyerlerinin kendi bünyesinde de yapılabiliyor.

10- Testlerin fiyatını kim karşılayacak?

Devlet hastanelerinde yapılması durumunda testler fiyatsız olacak.

11- Devlet hastanelerinde test yapılmaz da özel hastanede yapılırsa testin fiyatını kim karşılayacak?

İş sıhhati ve güvenliği kapsamında patron, alınacak önlemlerin maliyetini çalışana yansıtamıyor. Bu durumda emekçi geçerli bir nedenden ötürü testini devlet hastanesinde yaptıramaz ve özel sıhhat kurumunda yaptırmak zorunda kalırsa testin fiyatını patronun karşılaması gerekiyor.

12- Neden mecburî test uygulamasına gidildi?

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı’nın yayınladığı genelgede zarurî test uygulamasının nedeni, “Kovid-19 aşısı tamamlanmamış çalışanların varlığı, işyerlerinde iş sıhhati ve güvenliğinin sağlanmasını güçleştirmekte, başka çalışanların mevcut sıhhat ve güvenlik kaidelerini kötüleştirerek çalışma barışını bozmaktadır” diyerek açıklandı.

13- Test yaptırmak istemeyen emekçiyi patron işten çıkartabilir mi?

Bu bahiste iki farklı görüş var. Birincisi, nasıl aşı olmak zarurî değilse PCR testi yaptırmak da zarurî olmadığından ve personelden test istemenin patronun isteğine bağlı tutulduğundan patron test yaptırmayan emekçiyi işten çıkartamaz. Diğer görüş ise, patrondan, test konusunda talep gelmesi halinde çalışanın bu testi mecburî olarak yaptırması gerektiğinden hem aşı olmayan hem de test yaptırmayan emekçinin iş mukavelesi patron tarafından çabucak feshedilebilir. Ortak görüş ise bu bahsin yargı kararına bağlı olacağı. Daha açık bir anlatımla, test yaptırmayıp da işten çıkartılan çalışanın mahkemeye başvurması halinde yargının vereceği karar emsal teşkil edecek.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.